ცნობილია, რომ ელექტრო მოწყობილობების სამუშაო გარემოს პირობები გადამწყვეტია მათი უსაფრთხო გამოყენებისთვის, გარემოს ტემპერატურა მნიშვნელოვანი ფაქტორია მათი უსაფრთხო მუშაობისთვის. თუმცა, ყველა ელექტრო მოწყობილობას უნდა ჰქონდეს განსაზღვრული სამუშაო გარემოს ტემპერატურა. რაც შეეხება აფეთქებაგამძლე ელექტრო მოწყობილობებს, ეროვნული სტანდარტი GB3836.1 “ფეთქებადი აირის ატმოსფეროს ელექტრო აპარატი ნაწილი 1: ზოგადი მოთხოვნები” განსაზღვრავს სამუშაო ტემპერატურის დიაპაზონს -20 +40°C-მდე.
თუ სამუშაო გარემოს ტემპერატურა აფეთქებაგამძლე ელექტრო მოწყობილობა აღემატება ამ მითითებულ დიაპაზონს, მწარმოებლებმა ზუსტად უნდა მიუთითონ ეს ტემპერატურის დიაპაზონი პროდუქტის სახელწოდების ფირფიტაზე. უფრო მეტიც, ეს ინფორმაცია მკაფიოდ უნდა იყოს აღწერილი მომხმარებლის შესაბამის დოკუმენტაციაში, როგორიცაა ინსტრუქციის სახელმძღვანელო.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ როდესაც დიზაინერები ადგენენ პროდუქტის შესრულების გარკვეულ მახასიათებლებს, ისინი ითვალისწინებენ რეალურ სამოქმედო გარემო პირობებს. თუ რეალური საოპერაციო გარემო განსხვავდება შექმნილი გარემოსგან, პროდუქტმა შეიძლება ვერ მიაღწიოს თავის შესრულების სპეციფიკაციებს და შეიძლება სერიოზულად დაზიანდეს. ოპერატორებმა უნდა იცოდნენ, რომ აფეთქებაგამძლე ელექტრო მოწყობილობებისთვის, მითითებულ დიაპაზონს მიღმა ტემპერატურებზე მუშაობამ შესაძლოა გავლენა მოახდინოს აფეთქებაგამძლე უსაფრთხოების ზოგიერთ მახასიათებელზე.